CO-worker vagy COworker?
A coworking koncepciója alapvetően a szabadúszók és az induló vállalkozók, vállalkozások boldogulását hivatott megkönnyíteni. Felmenti őket az otthoni ingerszegény, magányos munkától, vagy éppen a zavaró kávéházi füsttől és zajtól. Cserébe, a szabadságot oly fontosnak tartó írónak, web-designernek vagy tanácsadónak inspiráló keretet és ritmust biztosít munkája végzéséhez.
Arra a felismerésre nyújt kiváló fizikai közeget, hogy az emberek közötti együttműködés, a feladatok specializálása mindenki számára kifizetődő, s út a hosszabb távú üzleti sikerhez. Ehhez persze bizalomra van szükség: bízom a másikban, bízni abban, hogy az egymással megosztott munkalehetőség kölcsönös. A másikban való bizalomhoz pedig önbizalomra van szükség.
Ezek az irodák ráadásul külön hangsúlyt fektetnek a külső erők bevonására. Különféle, az indulást segítő, igény szerinti tanácsadással, szakma specifikus találkozókkal vagy workshopokkal is szeretnék az ott dolgozók vagy érdeklődők munkáját előmozdítani.
COffice
A közösségi coworking tér mellett akár egy kisebb, elszeparált helyiségben is dolgozhatunk.
zongora-design
Vannak kifejezetten olyan profillal rendelkező 3-4 fős kis cégek, akiknek az arculatát építi, ha egy dizájnos, jól berendezett irodahelyiséget bérelnek a belvárosban. Nekik ez optimális munkakörnyezetet biztosít, hiszen teljes nyugalomban végezhetik a munkájukat, fogadhatnak ügyfeleket. Olcsóbb, mintha saját irodát bérelnének, ráadásul rezsi számlákra vagy a takarításra sincsen gondjuk. A nélkülözhetetlen irodai felszerelések, mint a gyors net, fénymásoló, papír, vagy akár konferencia szobák szintén rendelkezésre állnak. És ha véletlenül elfogy a tej a kávéhoz, csak egy telefonjukba kerül annak pótlása.
COspace
A coworking nagyobb és szabadabb életteret biztosít a munkavállaló számára. A nagyobb élettér pedig fenntarthatóbb és egészségesebb életformát generál. Ezen irodák alapítói jellemzően elkötelezettek a társadalmi és környezeti felelősségvállalás iránt. A helyiségek kialakításánál, a belső atmoszféra megteremtésénél a környezetkímélés mellett az inspiratív, közösségközpontú tér szerepel az első helyen. Kortárs képzőművészeti alkotások várják például a budapesti Loffice-ba betérő dolgozókat. A Bring The Art Home művészetpártoló programsorozat keretében számos jeles kortárs képzőművész alkotásaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Ha megtetszik egy kép a falon, elérheted a készítőjét és rövidesen akár a kép gazdája is lehetsz.
kortárs konyha
COmmunity
A coworking munkastílus pár éve az USA-ból indult útjára és ma már gomba módjára szaporodnak az irodák Európa-szerte is. A közösség a távolságok ellenére meglehetősen összetartó. 2010 őszén Brüsszelben, az ottani Hub irodában tartották az első európai coworking konferenciát, ahol 120 iroda vett részt. Az egymás közötti rivalizálás nem jellemző. Erre jó példa, hogy az ott jelen levő 4 különböző berlini coworking iroda közös prezentációban népszerűsítette városát.
A közösség a google groups-on szerveződik és bővül folyamatosan, itt könnyen megtalálják az utazó coworkerek az irodákat. Megérkeznek egy városba és egy-két napot vagy hónapot az adott irodák egyikében dolgoznak. A magyarországi Colabsosok nagyon szeretik a külföldieket, mert "mindig feldobják a hangulatot". Volt olyan hét, amikor egyszerre hat különböző nemzetiségű (indiai, amerikai, belga, holland, pakisztáni és ír) coworker költözött be hozzájuk.
A világ 10 legjobb coworking helyét itt találjátok.
COnnection
Hogyan tovább? A coworking konnektor a falban. Összekapcsol, működőképessé tesz egy projektet és feltölti energiával. Beindít valamit, a rendszer alaphelyzetbe áll. A kezdeti cél pedig átalakul. Már nem helyet keresel, hogy valahova beköltözz, hanem befektetőket, hogy valahova ki.
eniko.dorogi@gmail.com
Köszönet a készséges beszélgetésért a Colabs alapítóinak: Borbély Gábornak, Bakó Zsoltnak és Bogár Bencének; a Loffice-ban irodát bérlő Kovács Hédának és a Stylewalker Promotion-nek, valamint Klementz Panninak, a Loffice társalapítójának.
To be COntinued...